Det finns några saker som har betytt mycket för mig när det gäller familjeutveckling.
Behovsdetektiv
Att se behovet bakom beteendet har gjort familjelivet och hela livet så mycket enklare. Både att utforska mina egna behov men också barnens.
När barnen springer och busar och mitt tålamod tryter
I morse (mars 2014) var två av våra barn väldigt aktiva. De busade runt och hittade “bollar” att sparka på och olika små springtävlingar bytte av varandra. Jag försökte uppmuntra dem att hitta något lugnare att göra. De lugnade sig i en kort stund och sedan var de igång igen. Jag kände att jag började bli irriterad och var nära att tappa humöret. Peter höll på att tömma diskmaskinen när han nog kände av det som höll på att hända. Han tittade på mig och jag nickade. Vi visste båda vad som behövdes. När barnen har ett stort behov av rörelse tillgodoses inte det behovet av att leka lugna lekar.
Det som behövs är en match ute på vår “hockeyplan”.
Den skapade vi av pergoplattor. Mörkgråa för målgård och mittlinjen och ljusgråa för resten. Det har blivit många timmar av enskild och gemensam aktivitet på den planen.
Behovsdetektivjobbet handlar om att identifiera behov och hitta en lösning som tillgodoser behovet
Att vara “behovsdetektiv” handlar inte bara om att försöka komma på vilket behov som jag eller någon annan försöker få tillgodosedda det handlar också om att hitta lämplig strategi. Att spela landhockey är en strategi. Att springa runt inomhus är en strategi. Det finns otroligt många olika strategier som alla tillgodoser behovet av rörelse. Att försöka hitta en strategi som passar alla inblandade är den stora utmaningen.
Win-win lösningar är bra för både barn och vuxna
Det får mig att tänka på pappan som jag skrivit om tidigare i min blogg. Han tyckte det var jobbigt när barnen hoppade runt i soffan när han hade behov av lugn och ro. När han sa åt barnen att sätta sig ner i soffan var de snabbt uppe i soffan och hoppade igen. När han stannade upp och reflekterade kunde han konstatera att barnens behov av rörelse inte blev tillgodosedda av att sitta ner. Det gällde att försöka hitta en strategi som faktiskt tillgodosåg både barnens och hans behov. En gammal resårmadrass placerades på övervåningen. Där fick barnen hoppa hur mycket de vill medan hans behov av lugn och ro kunde tillgodoses i soffan i vardagsrummet. Vinn-vinnlösningar är sådana som alla inblandade mår bra av.
Vilka behov försöker dina barn få tillgodosedda och vilken strategi tillgodoser både barnets och ditt behov?
……………………………………………..
Under hösten 2021 föreläser jag på följande orter: Övik, Uppsala, Norrköping, Jönköping, Skövde, Linköping, Falun, Västerås och Eskilstuna.